Aká je shiba?

Shiba

Je nádherné a fascinujúce plemeno psa, spĺňa mnoho kritérií váhajúcich budúcich majiteľov. Shiba je vhodná ako do bytu, tak do domu so záhradou, je čistotná takmer ako mačka, má mimoriadnu inteligenciu a osobnosť. Jej srsť má samočistiace schopnosti a postráda silný charakteristický pach. 

Do mestských bytov sa hodí vďaka tomu, že veľmi málo šteká. Shiba nežiada od nikoho pomoc, nikomu sa nepodriaďuje a spolieha sa iba sama na seba a svoj pevný charakter. Vie vytvoriť veľa grimás a pre každú príležitosť má pripravený iný "úsmev". Keď niečo vyvedie, väčšinou sa zvalí na chrbát, vrtí sa a krúti a nahnevaný majiteľ už nedokáže zachovať vážnu tvár - a Shiba ujde zaslúženému trestu.


Veľký pes v malom tele

Shiba je "malý samuraj", ktorý má pevný charakter a je rodený individualista. Jej vnútorná sila, sebadôvera a nezvyčajné sebaovládanie z nej robia pravého Japonca. Vyznačuje sa tvrdohlavosťou, nezávislosťou a múdrosťou. Pre popísanie súhrnných rysov osobnosti shiby majú obyvatelia Japonska tri výrazy:          

  • KAN-I - neohrozenosť, odvážnosť, smelosť
  • RYOSEI - dobrá povaha
  • SOBOKU - prirodzenosť, nenútenosť, otvorenosť

V shibe spoznáte psy, ktorý je na jednej strane nezávislý a sebestačný, na druhej strane veľmi oddaný a verný. Je energická a neúnavná, hravá a aktívna, taktiež veľmi citlivo vníma svoje okolie. V prírode je veľmi dobrý lovec, zvláda dlhé túry a miluje prechádzky. Nevyžaduje ich však denne, vystačí si aj s bežným venčením. Je milý k deťom a je tiež vynikajúcim rodinným psom.


Pes jedného pána

Shiba je pes jedného pána. Ostatných členov rodiny rešpektuje, ale bezhranične miluje len svojho "vodcu", ktorého si neomylne vyberie sama na celý život. Jej konanie a správanie je nadmieru racionálne. Pre každého sa nehodí, ale kto jej príde na chuť a pochopí jej zložitú povahu, už nikdy nebude chcieť psa iného plemena. 

Nikdy nepodceňujte inteligenciu tohto plemena, shiba vie a chápe viac ako si možno myslíte...